Антибіотики у ветеринарії: історія, застосування, вибір

Антибактеріальна та протимікробна терапія у ветеринарії – явище досить поширене. Повноцінне лікування цілого ряду захворювань нерідко стає можливим тільки при використанні антибіотиків, переважно широкого спектра дії. Крім того, антибактеріальна терапія добре зарекомендувала себе у складі профілактичних заходів, спрямованих на запобігання захворюванням у домашніх та сільськогосподарських тварин.

 

З середини 50-х років минулого століття застосування антибіотиків у ветеринарії також стало частиною комплексів, спрямованих на стимулювання зростання тварин та збільшення продуктивності сільського господарства. Використання досить малих доз препаратів, що містять антибіотичні речовини, дозволило не тільки збільшити приріст ваги, але й скоротило хвороби та відмінок серед молодняку, зміцнило імунітет тварин та дозволило вивести сільськогосподарську промисловість на принципово новий рівень.

 

І все-таки основними причинами, які змушують господарів тварин купити антибіотики у ветеринарній аптеці, є різного роду захворювання. Лікування маститу у корів або бешихових запалень у свиней, антибіотики для кішок при інфекції та антибіотики для собак - життя безлічі домашніх тварин залежить від того, наскільки ефективним буде лікування.


Антибіотики, що застосовуються у ветеринарії

Якщо проаналізувати таблицю антибіотиків ветеринарії, можна помітити, що основною діючою речовиною використовуються антибіотики пеніцилінової, тетрациклінової, левоміцетинової, стрептоміцинової та інших груп - залежно від збудника.

 

Антибактеріальні препарати також діляться за групами: для великої та дрібної рогатої худоби, для свійської птиці, для непродуктивних свійських тварин. Активно використовуються також антибіотики змішаного типу.

 

Зокрема, як універсальні ліки для всіх видів свійських тварин і птахів вже протягом 50-ти років активно використовується препарат Біовіт-80. Виліковує такі респіраторні та кишкові захворювання, як бронхопневмонія, сальмонельоз, гастроентероколіти бактеріальної етіології, пастерельоз, ешеріхіоз та інші. Препарат не токсичний, не викликає алергічних реакцій та біологічних змін. При цьому ціна на антибіотик Біовіт нижча за вартість імпортних аналогів.

 

Лікування антибіотиками великої та дрібної рогатої худоби, свиней, хутрових тварин

 

Як антибактеріальні препарати широкого спектра дії для сільськогосподарських тварин можна відзначити такі препарати, як:

 

1. Бровасептол.


Антибактеріальний препарат широкого спектра дії. Має високу ефективність при лікуванні захворювань:

 

  • сечостатевої сфери, наприклад маститів та ендометритів у корів;
  • ШКТ, у тому числі гастроентеритів;
  • респіраторних захворювань (катар, пневмонія, риніти)
  • інші специфічні інфекції (пастерельоз, вібріоз у телят; артрит, пика, сальмонельоз у свиней; тиф, холера, мікоплазмоз у птахів).


Завдяки дії норсульфазолу і сульгіну (основні діючі речовини) препарат має хорошу системну та місцеву дію проти бактерій.

 

Час, необхідний повного виведення препарату з організму - щонайменше 7 днів. Для харчових цілей м'ясо придатне на восьму-дев'яту добу.

 

2. Метронідазол 25%


Ліки по праву вважають одним із кращих ветеринарних препаратів протимікробної дії. Ефективний проти багатьох найпростіших, у тому числі трихомонад, лямблій, грамнегативних та грампозитивних анаеробів та ін. Показаний усім групам сільськогосподарських тварин.

 

Застосовується при таких захворюваннях:

 

  • некробактеріоз, некротичний мастит у ВРХ та овець;
  • ентеротоксемія у кіз, овець, телят;
  • трихомоноз;
  • балантидіоз; дизентерія у свиней;
  • гістомоноз у птиці.
  •  

При дотриманні дозувань та правил використання не має жодного негативного впливу. Швидко виводиться із організму тварини. Вживання молока після терапії можливе через 36 годин, м'яса – на шосту добу.


3. Тромексин


Комплексний антибактеріальний препарат із високою ефективністю. Показано всім типам тварин при таких захворюваннях, як:

 

  • ентерит;
  • пневмонія;
  • пастерельоз;
  • септицемія;
  • копитна гниль;
  • риніт;
  • гастроентерит;
  • захворювання дихальної системи


Препарат застосовують груповим методом у дозуваннях згідно з інструкцією за класом та типом тварини. Використання м'яса тварини в їжу або на продаж можливе не раніше, ніж через 15 днів після закінчення терапії.

 

4. Доксин


Водорозчинний порошок, що використовується для лікування гастроінтестинальних захворювань молодняку жуйних тварин, свиней та птахів. Ефективний проти мікоплазмозу, сальмонельозу, стафілококових та інших інфекцій, чутливих до доксицикліну та тилозину.

При правильному застосуванні не викликає токсичних реакцій. Вживання м'яса у промислових та харчових цілях можливе через 14 днів після закінчення терапії.

 

Антибіотики для птахів


1. Бі-септим


Препарат використовується як у лікувальних, так і у профілактичних комплексах для молодняку свійської птиці. Показаний при інфекціях дихальних шляхів, бронхітах та бактеріальних ускладненнях після вірусних хвороб. Крім антибактеріальної терапії виконує антистресову функцію.

 

При дотриманні дозування безпечний як для дорослих птахів, так і для молодняку. М'ясо придатне для вживання через 5 днів після останнього прийому ліків.

 

2. Тіамукол 5


Один із найкращих антибіотиків системної дії. Застосовується для лікування та профілактики респіраторних хвороб свиней та птахів, синуситів, пневмоній та дизентерії. Зручний у використанні та розрахунку дозувань.

 

При правильному використанні легко переноситься тваринами. Не показаний для несучок, свиноматок та племінних кабанів. Вживання м'яса свиней безпечно через 5 днів, птиці - через 3 дні після завершення курсу лікування.

 

Антибіотики для собак, кішок та інших непродуктивних домашніх тварин

Ніфулін МОФ 100гр д/непродукт. тварин


Антибіотик для кішок, собак, кімнатних птахів та хутрових тварин. Показаний як для лікування, так і для профілактики захворювань кишкового тракту. Також використовується у складі післяопераційної терапії. Не рекомендований для лікування вагітних та лактуючих самок.

 

Особливості вибору антибіотиків для тварин


Серед багатьох антибактеріальних препаратів лідируюче місце зараз займають ліки вітчизняного виробництва. Вони мають високий рівень ефективності та безпеки. При розробці ліків враховано специфіку розведення тварин у місцевих умовах, особливості клімату та кормової бази. Важливе значення має також цінова складова препаратів, яка значно нижча від вартості закордонних аналогів.

 

Лікарські препарати вітчизняного виробництва - це можливість швидко, якісно та безпечно забезпечити сільськогосподарських та свійських тварин своєчасним доглядом, уникнути ускладнень та непродуктивних втрат.

 

Усі перелічені препарати Ви можете купити на нашому сайті 33 корови.

Читайте також


Цеоліти при отруєнні свійських тварин.

Отруєння домашніх тварин або  птиці сільськогосподарського продуктивного спрямування, взагалі отруєння у тварин, лікування його включає обов'язкове використання таких ветеринарних препаратів,...

Геморагічна хвороба кроликів.

Геморагічна хвороба кроликів (HBGC) - серйозна проблема для всіх без винятку кролівників. Тому що, коли це відбувається на фермі з будь-якою кількістю гусениць, навіть якщо 15 голів, навіть 100 або бі...

Міксоматоз у кроликів.

  Міксоматоз у кроликів є проблемою №1, поряд з іншим не менш небезпечним вірозом - кроликів вірусною геморагічною хворобою (ВГБК), з якою кролівники успішно навчилися справлятися. Тому що сам...

  1. Статті
  2. Антибіотики у ветеринарії: історія, застосування, вибір