Дорогі мешканці Харкова! Ми часто чули прохання про доставку Вашого замовлення. Тільки зараз з'явилася така нагода. Ми з радістю повідомляємо, що Інтернет-ветаптека «33Корови»...
НАВОДЯТЬСЯ РЕЗУЛЬТАТИ ЕКСПЕРИМЕНТУ ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ мікробіологічного препарату « емпробіо® » на тривалість життя робочих бджіл. Введення пробіотика «ЕМПРОБІО®» В раціон бджіл у концентрації 2 мл на 1 л цукрового сиропу підвищує тривалість життя на 8,32% порівняно з контролем .
Ключові слова : пробіотик, «Емпробіо», робочі бджоли, тривалість життя.
ВСТУП
Крим має сприятливі кліматичні умови, безліч сільгоспугідь, що є гарною базою для бджільництва. Однак, останніми роками недостатнє бджолозапилення стало однією з постійних проблем сучасного агровиробництва. Дефіцит бджіл-запилювачів пов'язаний з тим, що останні кілька десятиліть традиційне бджільництво на основі розведення медоносних бджіл переживає перманентну кризу. Періодичне поширення масових хвороб (американський та європейський гнилець, параґнілець, гафніоз, спіроплазмоз, колібактеріоз, сальмонельоз, септицемія), забруднення середовища (важкі метали, радіонукліди, пестициди) та природні катаклізми лежать в основі цієї кризи.
В результаті забруднення навколишнього середовища відбувається зниження резистентності бджіл, що створює сприятливі умови для розвитку бактеріальних та інфекційних захворювань у різних поєднаннях та асоціаціях [5]. Стан здоров'я бджіл впливає на кількість і якість виробленого ними меду.
У боротьбі з бактеріозами давно застосовують антибіотики, які з часом викликають резистентність до збудників захворювань. З профілактичною метою антибіотики застосовувати забороняється. Вони забруднюють мед, зберігаючись у ньому тривалий час. Так, наприклад, синтоміцин зберігається у меді до 1,5, тераміцин – до 2,5 років, стрептоміцин – 15 місяців.
Пошук та розробка засобів для стимуляції розвитку бджолиних сімей, особливо ослаблених дією несприятливих екологічних факторів, для боротьби з бактеріальними захворюваннями та їх профілактикою є пріоритетною проблемою сучасного бджільництва [5]. Новим підходом у боротьбі з бактеріальними захворюваннями бджіл може бути використання пробіотиків.
Пробіотики - мікробні препарати, що являють собою культури мікроорганізмів, що мають антагоністичну активність по відношенню до патогенної мікрофлори. Цінність цих препаратів у тому, що вони безпечні для довкілля, тварин, птахів, комах та людини. Також вони сприяють розвитку корисної мікрофлори у шлунково-кишковому тракті тварин, птахів, комах, а й у грунті. Пробіотики характеризуються нульовим терміном очікування, тобто реалізацію товарної продукції можна здійснювати безпосередньо після застосування. До пробіотиків немає звикання, вони нешкідливі у концентраціях, багаторазово перевищують рекомендовані норми [1]. Пробіотик « емпробіо® » показав ефективність його застосування в лабораторних дослідженнях [4, 6] та промисловому птахівництві [7] . У зв'язку з цим метою нашої роботи стало вивчення впливу пробіотика « емпробіо ® » на тривалість життя робочих бджіл.
МАТЕРІАЛ І МЕТОДИ
Матеріалом дослідження служив мікробіологічний препарат (пробіотик) «ЕМПРОБІО®» – комплексний препарат , що містить, крім пробіотичних мікроорганізмів, додаткові компоненти для посилення лікувально-профілактичного ефекту. Композиція мікроорганізмів « емпробіо® » ВКЛЮЧАЄ молочнокислі гомоферментативні стрептокобактерії роду Lactobacillus , молочнокислі гомоферментативні стрептококи роду Lactococcus , одноклітинні гриби Saccharomyces .
Молочнокислі бактерії та стрептококи мають виражену антагоністичну активність щодо широкого кола патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів – патогенних кишкових паличок, сальмонел, протею, стрептокока, стафілокока. Дріжджі в процесі свого метаболізму виділяють вітаміни, амінокислоти, пурини і піримідини, спирт. Молочнокислі бактерії та дріжджі утворюють структуровану симбіотичну асоціацію – консорціум. Цей консорціум включає тісну інтеграцію їх метаболізму, засновану на стимуляції розвитку один одного за рахунок виділення продуктів життєдіяльності. Характер симбіотичних взаємин мікроорганізмів можна класифікувати як синергізм. Основою виникнення симбіозу є трофічні і захисні зв'язку.
Також, до складу «ЕМПРОБІО» ВХОДЯТЬ додаткові компоненти для посилення лікувально-профілактичного ефекту – флавоноїди рослинного походження. Флавоноїди пригнічують патогенні мікроорганізми, але не впливають на аборигенну мікрофлору, у патогенних мікроорганізмів не виробляється стійкості до них.
Мікроорганізми « емпробіо ® » нормально функціонує при рН = 3,0 - 3,5, що дозволяє бактеріальним клітинам пройти через верхні розділи шлунково-кишкового тракту і досягти кишечника в кількості достатній для досягнення терапевтичного ефекту. « емпробіо® » підвищує активність повноцінної кишкової палички, відновлює захисну анаеробну мікрофлору (біфідо- та лактобактерії) у вкорочені терміни . Фенолостійкість молочнокислих бактерій « емпробіо® » СТАНОВИТЬ 0,4 – 0,6%, спиртостійкість – 14 – 16%.
Дослідження проводили на бджолиних родинах пасік приватних підприємців Червоногвардійського району АР Крим з 01 липня до 12 серпня 2013 року. Для дослідів формували групи бджолиних сімей за принципом аналогів відповідно до «Методичними вказівками до постановки експериментів у бджільництві»
Вплив пробіотика « емпробіо » на тривалість життя робочих бджіл визначали за їх збереженням в ентомологічних садках . Для цього садки заселяли бджолами, що щойно вийшли з осередків. Заселені садки містили за температури 28°С. Для харчування в садки вставляли пробірки з водою та цукровим сиропом. Корм у пробірках міняли щодня. Підмор щодня видаляли із садків та рахували у штуках.
Ентомологічні садки з робочими бджолами розділили на 3 групи по 5 садків, що містять по 50 бджіл:
· Бджолам першої групи (контрольної), згодовували цукровий сироп у співвідношенні (1:1);
· Бджолам другої групи згодовували цукровий сироп (1:1) з пробіотиком « емпробіо ® » в концентрації 1мл на 1 л сиропу;
· Бджолам третьої групи згодовували цукровий сироп (1:1) з пробіотиком «ЕМПРОБІО®» У концентрації 2 мл на 1л сиропу.
Статистичну обробку отриманих результатів проводили за Г.Ф. Лакін [3].
РЕЗУЛЬТАТИ І ОБГОВОРЕННЯ
Результати дослідження пробіотика « емпробіо ® » показують його ефективність як на більш високоорганізованих тварин [7], так і на комах. Тривалість життя бджіл у садках контрольної групи становила 21,77±0,14 діб. Максимальна тривалість життя 42 дні (табл. 1).
Таблиця 1
Тривалість життя робочих бджіл
Група |
Термін життя бджіл, доба |
% до контрольної групи |
|
lim |
Х ± m |
||
Контрольна |
5 ˗ 42 |
21,77 ± 0,14 |
˗ |
Досвідчена II |
8 ˗ 40 |
21,95 ± 0,16 |
100,83 |
Досвідчена III |
10 ˗ 44 |
23,58 ± 0,23 |
108,32 |
У садках другої групи максимальна тривалість життя робочих бджіл становила 40 діб. Середня тривалість життя бджіл при споживанні цукрового сиропу (1:1) з пробіотиком «ЕМПРОБІО®» У концентрації 1мл на 1л цукрового сиропу склала 21,95±0,16 діб.
Спостереженням за робочими бджолами в садках третьої групи було отримано такі дані. Максимальна кількість часу, прожита бджолами в садках, становила 44 доби, середня тривалість життя – 23,58±0,23 доби.
З проведених досліджень випливає, що додавання пробіотика «ЕМПРОБІО®» ДО цукрового сиропу позитивно впливає на тривалість життя робочих бджіл (рис.1.).
Мал. 1. Тривалість життя робочих бджіл
1 – контрольна група; 2 - досвідчена група II ; 3 – дослідна група III ( p <0,01)
Таким чином, найвищий показник тривалості життя робочих бджіл відзначений у групі, якій згодовували цукровий сироп (1:1) з пробіотиком « емпробіо ® » у концентрації 2 мл на 1 л , і становить 23,58 ± 0,23 діб, що у 8,3 % вище, ніж у контрольної групі.
Дослідження динаміки смертності бджіл показало, що залежно від концентрації мікробіологічного препарату «ЕМПРОБІО®» У цукровому сиропі змінюється термін появи перших загиблих бджіл. Так, у контрольній групі перші загиблі бджоли були відзначені на 5-й день. При використанні пробіотика « емпробіо® » у кількості 1мл НА 1 л Сироп перші загиблі бджоли були відзначені на 8-й день. При збільшенні кількості пробіотика до 2 мл на 1 л корми гинути бджоли стали на 10-й день (рис. 2).
Мал. 2. Динаміки смертності робочих бджіл
1 – контрольна група; 2 - досвідчена група II ; 3 – дослідна група III ( p <0,01)
Таким чином, введення в корм пробіотика « емпробіо® » СПРИЯЄ зниженню смертності бджіл. У варіанті з додаванням 2 мл мікробіологічного препарату на 1 л цукрового сиропу відбулося збільшення терміну появи перших загиблих бджіл у 2 рази порівняно з контролем.
ВИСНОВКИ
Введення в раціон бджіл пробіотика «ЕМПРОБІО®» У концентрації 2 мл на 1 л цукрового сиропу (1:1) підвищує тривалість життя на 8,32%, термін появи перших загиблих бджіл збільшився у 2 рази порівняно з контролем. Застосування пробіотика « емпробіо® » для стимуляції розвитку бджолиних сімей забезпечує збільшення резистентності бджіл, а тим самим продуктивність сім'ї та якість виробленого НИМИ меду.
Рубель І. С, ветеринарний лікар ТД Геотек
Дорогі мешканці Харкова! Ми часто чули прохання про доставку Вашого замовлення. Тільки зараз з'явилася така нагода. Ми з радістю повідомляємо, що Інтернет-ветаптека «33Корови»...
Коні - красиві, сильні та неймовірно розумні тварини. Приручення коней відіграло важливу роль в еволюції людини — бойові дії, тр...
На просторах Інтернету зустрічається маса різноманітної інформації, що часто суперечить офіційним джерелам. В інструкції до препарату АСД фракція 3 чітко написано : заст...
Коли з'явився запит про засіб мазь апіт для людини , в лікуванні гінекологічних захворювань, виникло питання про те, що таке апіт . Про...